sutisdobozoom

Életem első mézes krémese, felkerül a kedvencek listájára

Évek óta nem ettem házi mézes krémest, mivel nagymama már régóta nem süt, én pedig nem mertem nekifogni. Így általában a pékségekben (már ahol lehet kapni) vásároltam be belőle és a családi receptet egyre jobban eldugtam. Bevallom őszintén, hogy nem szeretem túlbonyolítani a sütést (ezt szerintem tapasztalhattátok) és számomra ez a mézes már annak számít. De győzött a falánkságom és a kíváncsiságom és jó alkalomnak kínálkozott anyósom névnapja, hogy megsüssem ezt a sütit.

Magában is nagyon szeretem a mézet enni, süteményben is szeretem használni és pár éve rátaláltam egy helyi termelőre, akinek a termékeit fotózom is, így adott volt, hogy a Bakonynektár repce krémmézét használjam most is. Azon kívül, hogy nagyon finom édes, lúgosító hatása is közismert, én is fogyasztom reggelente.

A mézes krémes, bár tudtam róla, hogy sütés után kemény lesz a tésztája, és nem lehet sütés után egyből fogyasztani, azért meglepett, hogy tényleg mennyire kemény és könnyen törhető lett. Óvatosan bánjatok vele ti is. De a jó hír, hogy egy egész éjszaka a hűtőben csodát művel vele és nagyon finom lágy lesz. Nagymamám receptjén annyit módosítottam, hogy egyrészt sima méz helyett krém mézet használtam, a margarin helyett pedig vajat.

Hozzávalók:

a tésztához,

500 g liszt

150 g porcukor

50 ml langyos tej

50 g vaj

3 ek. repce krémméz (ha nem krémmézet használunk, akkor lehet 4 ek. is)

1 egész tojás

1 csapott ek. szódabikarbóna

a krémhez,

800 ml tej

100 g búzadara

200 g porcukor

250 g vaj

plusz egy kis üveg sárgabaracklekvár

a csokis mázhoz,

2 púpozott ek. kakaópor

100 g olvasztott vaj

120 g porcukor

2 ek. langyos tej

Elkészítés:

A tésztához a száraz hozzávalókat összekeverjük, hozzá tesszük az olvasztott vajat, mézet és tojást. Tésztát gyúrunk belőle, ha kíván még lisztet mert ragacsos, akkor tegyünk hozzá egy keveset nyugodtan. Formázzunk a tésztából 4 kis cipót, csomagoljuk be fóliába és tegyük be a hűtőbe legalább fél órára.

Amíg a tészta a hűtőben pihen, készítsük el a grízt a krémhez, mert ennek is hűlnie kell. A tejet és a darát tegyük fel főni és készítsünk belőle tejbedarát. Ha kész akkor hűtsük ki.

Vegyük ki a tésztákat a hűtőből és jól lisztezett deszkán nyújtsuk ki és egy sütőpapírral bélelt sütőlapon süssük meg 170 fokon, 7-8 perc alatt.  Mind a négy cipóval így csináljunk és hagyjuk kihűlni a 4 lapot.

A krémhez a vajat olvasszuk meg és a porcukorral keverjük habosra. Ha elkészült, akkor kanalanként adagoljuk hozzá a tejbedarát, keverjük jól össze.

Vegyük elő a tésztalapokat, az alsót kenjük meg a krém felével, tegyük rá a második tésztalapot, erre jöhet egy réteg sárgabaracklekvár. Tegyük rá a harmadik tésztát és kenjük meg a maradék krémmel, erre kerül majd fel az utolsó tésztalap. A felső tésztára jön a máz, amit a következőképpen készítünk el:

A forró tejhez keverjük a kakaóport és a porcukrot, jól keverjük össze, hogy felolvadjon benne minden, majd keverjük hozzá az olvasztott tejet. Ezt keverjük addig amíg jó sűrű nem lesz. Amint elkészült, kenjük meg vele a tésztánkat és tegyük be a hűtőbe egy éjszakára. Másnap szeleteljük fel.

 

 

Jó étvágyat!

Fotózáshoz a Fotohatterek.hu hátterét használtam.

 

 

Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a Sütisdobozoom Facebook oldalához és iratkozz fel a heti hírlevélért a blogkövetésre!

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!